Φιλική νίκη του Τηλυκράτη Λευκάδας επί του ΑΟ Βελισσαρίου

Ο Τηλυκράτης πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 απέναντι στον πρωταθλητή της ΕΠΣ Ηπείρου ΑΟ Βελισσαρίου σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Λευκάδας σήμερα το απόγευμα.

Δεύτερη συνεχόμενη φιλική ήττα γνώρισε το Βελισσάριο στη Λευκάδα καθώς μετά την ήττα από την Κρανούλα με 1-0 την Πέμπτη, ηττήθηκε σήμερα με 3-2 από τον Τηλυκράτη στη Λευκάδα παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα, μία μόλις εβδομάδα πριν την έναρξη των αγώνων για τα μπαράζ ανόδου στην Γ Εθνική.

Ο Τηλυκράτης, που είναι ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και θα αγωνιστεί κι αυτός στα μπαράζ ανόδου, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 4’ όταν ο Καταγής Γ. εκτέλεσε πλασαριστά ένα κόρνερ και ο Δημουλιάς με διαγώνιο σουτ από δεξιά νίκησε τον Πέτρου για το 1-0.

Το Βελισσάριο προσπάθησε να ισοφαρίσει νωρίς, ωστόσο στο 15’ ακυρώθηκε ως off side γκολ που πέτυχε ο Βασίλης Βαρτζιώτης. Η ισοφάριση για τον ΑΟΒ ήρθε στο 24’ όταν ο Μπαλογιάννης επιχείρησε σουτ, ο Σκιαδάς απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Τζιάλλας πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Λευκαδίτες όμως ήταν εμφανώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν άμεσα και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 25’ ο Δημουλιάς με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Τηλυκράτης πέτυχε και τρίτο γκολ όταν ο Καταγής Σ. εκμεταλλεύτηκε τραγικό αμυντικός λάθος του ΑΟΒ και με πλασέ από αριστερά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στην επανάληψη η εικόνα του Βελισσαρίου βελτιώθηκε και οι Γιαννιώτες έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Γιαννόπουλο και Γιαννάκη για να μειώσουν το σκορ.

Τελικά ο ΑΟΒ μείωσε με πλασέ του Μπαλογιάννη στην κλειστή γωνία του Σκιαδά και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Διαιτησία: Παπαδόπουλος (Λαζάρης-Παύλου)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Βρεττός, Καταγής Σ., Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης, Δημουλιάς, Γεωργάκης Ι., Καταγής Γ., Μακρυγιάννης.

Αγωνίστηκαν και οι: Σκαμνέλος, Ορφανός, Καταγής Ε., Καταγής Β., Βενέτης, Θιακός, Γεωργάκης Γ., Σιδέρης, Κτενάς.

Βελισσάριο (Ανέστης Ζώης): Πέτρου, Νικολάου Κ., Ασωνίτης, Τσουλιάης, Αλεξίου, Γιαννόπουλος, Βαρτζιώτης Β., Τσάνης, Τζιάλλας, Σταμούλης, Νικολάου Σ.

Αγωνίστηκαν και οι: Πανίδης, Νούγιας, Γιαννάκης, Κολιός, Μπαλογιάννης, Αντωνίου.

πηγή: passports.gr