Unisef Trophy: Ήττα και αποκλεισμός για τη Δόξα Λευκάδας Βίκος Cola

Ο Πανιώνιος πέρασε άνετα το εμπόδιο της Δόξας Λευκάδας με 61-46 και πέρασε στον τελικό όπου τον περιμένει η Νεανική Εστία Μεγαρίδος.

Ο Πανιώνιος ήταν ο τυπικά γηπεδούχος του δεύτερου ημιτελικού του UNICEF Trophy, όπου αντιμετώπισε τη Δόξα Λευκάδας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και επιβλήθηκε με τελικό σκορ 61-46, ενώ πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό του Σαββάτου (6/1, 18:00) κόντρα στη Νεανική Εστία Μεγαρίδος.

Πανιώνιος – Δόξα Λευκάδας: Το ματς
Η Δόξα Λευκάδας στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης φάνηκε να μπαίνει με περισσότερη ορμή, αλλά και ο Πανιώνιος δεν άργησε ώστε να πιάσει ρυθμό. Στο 4:55 ο Κακλαμάνκης έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 7-7. Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, τα ηνία στο προβάδισμα άλλαζαν διαρκώς κατοχή, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να τελειώνει με το 18-16 υπέρ της.

Ενώ το πρώτο δεκάλεπτο προϊδέαζε για ένα πολύ κλειστό ματς, ο ρυθμός που επέβαλλε ο Πανιώνιος από την αρχή του δεύτερου, δεν άφηνε ιδιαίτερες ελπίδες. Ήδη ενώ απέμεναν 6:37 για τη λήξη του ημιχρόνου, το σκορ είχε φτάσει στο 24-19, με τη διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά στο +9 και το σκορ στο 34-25.

Ο σύλλογος από τη Νέα Σμύρνη επέστρεψε στο παρκέ με καταιγιστικό ρυθμό και αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Αυτή τη φορά όμως η ομάδα από το Ιόνιο, έβγαλε μία μικρή αντίδραση και λίγο πριν τα μισά είχε μειώσει στους 7 πόντους (38-31). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη διατήρησαν το πάνω χέρι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 και το σκορ στο 48-33.

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Πανιώνιος έδωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο έναν διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς 5 λεπτά πριν τη λήξη βρισκόταν στο 52-37. Η Δόξα φαινόταν πως δεν μπορούσε πλέον να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και έτσι ο Πανιώνιος ετοιμάζεται να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι, όντας μάλιστα τότε ομάδα της Β’ Εθνικής, κόντρα στη ΝΕΜ, με τον ημιτελικό να έχει λήξει 61-46.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 11, Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 3, Παπαδιονυσίου 7 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 11, Βουγιούκας 4, Βεργίνης 5 (1), Ντέιβις 12 (1), Γκίκας 6.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 12, Ερμείδης 4, Τσέιμπερς 2, Γοργόνης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 8 (1), Ευσταθιάδης 12, Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 3

πηγή: gazzetta.gr