Βουραζέρης: Καλύτερος ο Ρήγας εκτός έδρας

Για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν ο Ρήγας Φεραίος δεν κατάφερε να αρχίσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Τις σεζόν 2013-14 και 2014-15 είχε φέρει «λευκή» ισοπαλία με τους Α.Ο. Καρδίτσας (εντός) και Οικονόμο Τσαριτσάνης (εκτός) αντίστοιχα, ενώ πέρυσι είχε ηττηθεί 2-0 στη Φιλιππιάδα από τον Εθνικό. Φέτος, έχασε με το ίδιο σκορ από την Α.Ε. Καραϊσκάκης, με τη διαφορά ότι τώρα ήταν γηπεδούχος.

Οι Αρτινοί ήταν εξ αρχής το θεωρητικό φαβορί, καθώς συγκαταλέγονται στις ισχυρότερες ομάδες του 2ου ομίλου και έχουν ως στόχο τον τίτλο. Ωστόσο, ο Ρήγας μπορούσε με λίγη τύχη να πάρει κάτι από αυτό το ματς, αφού στο α’ ημίχρονο ήταν ανώτερος. Γι’ αυτό και η ήττα έχει πειράξει τους πάντες στο «κυανόλευκο» στρατόπεδο, κάτι που φαίνεται και από τα λόγια ενός εκ των παλαιότερων παικτών της ομάδας, του Νίκου Βουραζέρη, ο οποίος δήλωσε στην εφημερίδα «Θεσσαλία»:

«Χωρίς αμφιβολία δεν κάναμε το ξεκίνημα που θα θέλαμε στο φετινό πρωτάθλημα. Μπορεί να αντιμετωπίσαμε μία εκ των ομάδων που θεωρούνται φαβορί για τον τίτλο, αλλά μία εντός έδρας ήττα δεν παύει να θεωρείται ως αποτυχία. Εκείνο που μας στεναχώρησε περισσότερο είναι το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που θα έπρεπε και δεν δικαιώσαμε τις προσδοκίες».
Στον Ρήγα έχουν στρέψει την προσοχή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Διαγόρα Σεβαστής για την οποία ο 30χρονος στόπερ μας είπε τα εξής: «Ό,τι έγινε το περασμένο Σάββατο το αφήνουμε πίσω. Εκείνο που μας απασχολεί 100% είναι το επόμενο παιχνίδι με τον Διαγόρα Σεβαστής, που είναι και εκτός έδρας. Οφείλουμε να βάλουμε τα δυνατά μας ώστε να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε ο Διαγόρας διαθέτει αξιόλογες μονάδες, ενώ έχει ενισχυθεί και στις μεταγραφές. Επιπλέον θα αγωνιστεί με ανεβασμένο το ηθικό καθώς προέρχεται από νίκη στην πρεμιέρα και μάλιστα μακριά από το γήπεδό του.
Όμως εμάς δεν πρέπει να μας απασχολεί ο αντίπαλος. Κοιτάμε αποκλειστικά τη δική μας ομάδα και πιστεύω ότι θα βρούμε τον τρόπο να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς από αυτόν τον αγώνα, σηματοδοτώντας ανοδική πορεία για τη συνέχεια».

Ολοκληρώνοντας ο Νίκος Βουραζέρης παραδέχθηκε πως ο Ρήγας Φεραίος παίζει με μεγαλύτερη άνεση εκτός έδρας: «Τα περισσότερα παιχνίδια στην κατηγορία είναι κλειστά και κρίνονται στις λεπτομέρειες. Εμείς παίζουμε πιο άνετα εκτός έδρας διότι είμαστε καλοί στην κόντρα. Αφήνουμε τον αντίπαλο να πάρει την πρωτοβουλία και «χτυπάμε» στα αδύνατα σημεία του με επιτυχία, όπως δείξαμε πέρυσι όπου κατακτήσαμε περισσότερους βαθμούς μακριά από το Βελεστίνο. Όταν παίζουμε στην έδρα μας, εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να κάνουμε παιχνίδι και αυτό κάπου μας αγχώνει. Πάντως, θεωρώ ότι με τον καιρό θα βελτιωθούμε σε αυτό το κομμάτι και ότι στα υπόλοιπα ματς θα εκμεταλλευτούμε τον παράγοντα έδρα».

Πηγή: εφημερίδα «Θεσσαλία»